Video Prodüksiyon Nedir? Ne İşimize Yarar?

Video prodüksiyon dediğimiz kavram, videoların yapım süreçlerinin tamamına verilen isimdir. Prodüksiyon kelimesi “yapım” anlamına gelmektedir. Video prodüksiyonu için 3 aşama vardır. Bu 3 aşamadan sonra videolar tamamlanır ve yayınlanmaya hazır hale gelir. Video prodüksiyon hizmetleri ile uğraşan firmaların müşterileri, bu hizmetin tam olarak ne anlama geldiğini merak eder. Genellikle de karşımıza video prodüksiyon nedir ve video prodüksiyon firmaları ne iş yaparlar soruları gelmektedir. Bu anlamda da bu yazımızda sizlere bu yapım aşamasını ve firma olarak sizlere sunduğumuz katkılardan bahsedeceğiz.

Şimdi gelin birlikte video prodüksiyon aşamalarına bakalım.

Ön Prodüksiyon (Pre Production):

Prodüksiyon öncesi olarak da ifadelendirilen bu aşamada öncelikle müşterilerle diyalog kurulmaktadır. Bu diyalog sayesinde müşterinin beklentileri ve ihtiyaçları belirlenir ve buna göre bir analiz yapılır. Bu analiz sonrasında ise planlama aşamasına geçilir. Ön Prodüksiyon aşamasında öncelikle şunlar belirlenir:

 • Videonun hangi alanda kullanılacağı
 • Çekilen video materyalinin ne amaçla kullanılacağı
 • Video hedef kitlesi
 • Videonun nerede yayınlanacağı

Üstte belirlenen noktalar kesinleştirildikten sonra ise senaryo yazımı, oyuncu (cast) belirleme, ekip tercihi, ekipman ayarlama, moodboard oluşturma, storyboard oluşturma gibi bileşenler belirlenmektedir. Bu bileşenlerin tamamı prodüksiyon aşamasında gereklidir.

Prodüksiyon (Production):

Prodüksiyon aşaması, analiz ve planlamadan sonra işin eyleme döküldüğü kısımdır. Bu kısım tüm prodüksiyon aşamalarının en önemlisidir. Bu aşamada sahadaki çekimler gerçekleştirilir. Bununla beraber senaryodaki tüm detaylar ve durumlar videonun yönetmenin yönetiminde kayda alınır. Prodüksiyon aşamasında ayrıca seslendirme, müzik besteleme, müzik yerleştirme gibi diğer bileşenler de vardır.

Prodüksiyon Sonrası (Post Production):

Prodüksiyodan sonra yani post productionda prodüksiyon sırasında elde edilen tüm işitsel ve görsel malzemeler işlenmektedir. Bu işleme sırasında bilgisayar sistemleri kullanılmaktadır. Süreç içerisinde şunlar yer alır:

 • Videonun kurgulanması
 • Videonun montajı
 • Videoya ses döşeme
 • Videodaki görsel efektleri ayarlama
 • Videodaki renkleri düzenleme
 • Grafik animasyonlar ekleme
 • Kapak hazırlama
 • KJ

Tüm bu bahsi geçen bileşenler kurgulanmış ve montajlanmış olan videoya eklenmekte ve filmin son hali ortaya çıkarılmaktadır.

Video Prodüksiyon Konusunda Neler Ön Plana Çıkmaktadır?

Peki profesyonel anlamda video prodüksiyon nasıl yapılır? Bu hizmette ön plana çıkan noktalar neler olmalıdır? Gelin beraber bir bakalım.

İhtiyaç ve Fikir

Video prodüksiyon sürecinin başlatılabilmesi için öncelikle ihtiyaçlar analiz edilmelidir. Daha sonra bu analizin üzerine de fikir üretme aşamasına geçilir. Bir video çekimi için en önemli adım budur. Bu adım videonun nasıl bir video olacağını belirler. Örneğin videonun reklam amacıyla mı kullanılacağı yoksa bir kamu spotu mu olacağı fikrin ortaya atılmasını belirler. Fikir bulunduktan sonra ise sıra planlama aşamasına gelir.

Planlama ve Ön Hazırlıklar

Fikir ortaya çıktıktan sonra ise planlama aşaması devreye girer. Planlama aşamasında en önemli konu bütçedir. Öncelikle bütçeye göre bir planlama yapmak gerekir. Örneğin bütçe dahilinde neler yapılabilir? Kaç oyuncu oynatılabilir? Hangi mekanda video çekilebilir? Bu soruların hepsi cevaplandırılmalı ve planlaması yapılmalıdır. Peki bütçe yetmiyorsa neler yapılabilir. Bütçeyi en iyi şekilde nasıl kullanmak mümkündür. Bunların hepsi bu aşamada planlanmaktadır.  Daha sonra storyboard hazırlanır. Bu aşamada videonun nasıl görüneceği görsel olarak analiz edilir. Buradan da onay çıktıktan sonra çekimler kaç gün sürecek, nerede çekim yapılacak ve hangi çekim ekipmanlarına ihtiyaç var onlar ayarlanır.

Çekim Aşaması

Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra sıra çekime gelmektedir. Asıl aksiyon ve eğlence bu aşamadadır. Çekim hakkında tüm detaylar belirlendikten sonra artık çekim kısmına geçilir. Yani kameralar, ışık ve motooor!! Planlanan çekimler belirlenen mekanlarda gerekli ekipman ve ekiple gerçekleştirilir. Bu sahneler daha sonra montaj aşamasına alınacaktır.

Çekim Sonrası Aşama

Video prodiksüyon sonrasında ortaya çıkan materyaller hazırlanma aşamasına geçer. Bu aşamada artık reklam oluşturulmaya başlamaktadır. Reklamı oluşturduktan sonra iş ise bunu dağıtmaya geçer. Bu kısımla başka bir departman ilgilenmektedir.

Videolar Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Videolar, özellikle kurumsal anlamda firmalara büyük katkılar sunmaktadır.

Ürünlerin, projenin, kampanyanın, kurum ya da şirketin tanıtıldığı videolar, hedef kitleye ulaşmayı sağlarken firmanın amacını da belirler. Bu nedenle kreatif anlamda kurumsal video prodüksiyon hizmeti almak sağlıklı olacaktır.

Bildiğiniz gibi günümüzde internet kullanıcıları görsel ve video içerikleri hızlı bir biçimde tüketiyor. Artık tanıtım ve reklamcılık alanında görsellik metinlerden ziyade daha ön planda. Bu nedenle biz de Creathing olarak sizlere video prodüksiyon hizmeti sunuyoruz. Bu hizmetimiz sayesinde aklınızda olan her şeyi video olarak harika bir görsele çevirebiliyoruz.

Artık modern çağın insanları metinlerin ağırlığından ve karmaşasından kaçmakta ve video izlemeye yönelmektedir. Kurumsal videolar da izleyici üzerinde daha büyük etkilere sahiptir.

Peki avantajları nedir?

 • Kurumsal videolarla markanızı online mecralarda bir adım öne taşıyın
 • Prestijinizi yükseltin
 • Daha geniş bir hedef kitleye ulaşma imkanı elde edin
 • Tanıtım filmleri ile rakiplerinizin önüne geçin
 • Bu görselleri sosyal medyada da kullanma şansı ile dijital medyadaki varlığınızı da güçlendirin
 • Potansiye müşteri ve hedef kitlenizle daha sıkı bir iletişim kurma imkanı yakalayın

Creathing olarak sizlerden gelen fikir ve istekler doğrultusunda, en uygun görsel dizaynı profesyonel kadromuz ve ekipmanlarımız ile üretip, final haliyle teslim etmekteyiz. Bu sayede de sizler de artık rekabette avantajlı duruma geçmektesiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *